Sporządzanie deklaracji PIT

W życiu każdej osoby fizycznej osiągającej dochody z danym roku podatkowym najważniejszym terminem jest dzień 30 kwietnia, ze względu na obowiązek sporządzenia odpowiedniej deklaracji podatkowej. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, czyli spółek jawnych, spółek cywilnych, spółek komandytowych, spółek komandytowo – akcyjnych oraz spółek partnerskich odpowiednim dokumentem do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym będzie PIT – 36, jednakże przeznaczony jest on tylko dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, natomiast dla firm stosujących podatek liniowy będzie to PIT – 36L.

Jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników to zobowiązane jest do sporządzenia formularza PIT – 11. Wykazuje on wartość pobranych zaliczek od pracowników na podatek dochodowy w poszczególnych miesiącach.

Kolejnym ważnym rocznym formularzem jest PIT – 4R przedstawiający pobrane zaliczki na podatek dochodowy przez podmiot.

Przedsiębiorstwo posiadając zagraniczne rynki zbytu do swoich deklaracji dołączyć musi także formularz PIT/ZG mówiący o wysokości zapłaconego podatku oraz uzyskanych dochodów. Oprócz tego, jest jeszcze kilka innych dokumentów, które jednostka musi sporządzić w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments