Rozliczenie podatku dochodowego

Rozliczenie podatku dochodowego jest obowiązkiem każdego, kto w poprzednim roku podatkowym osiągnął przychody. W zależności od rodzaju podmiotu osiągającego przychody, zasady rozliczania podatku są różne.

Przedsiębiorstwa posiadające osobowość prawną, do których zalicza się spółki z o.o. i spółki akcyjne rozliczają się z podatku dochodowego CIT w terminie do końca 31 marca następnego roku. Do rozliczania się z podatku dochodowego służy im deklaracja podatkowa CIT-8.

Rozliczenia podatku dochodowego dokonują również osoby fizyczne, w ramach „podatku od dochodów osobistych” – PIT. Osoby nie prowadzące własnej działalności gospodarczej zazwyczaj sporządzają deklarację rozliczeniową PIT-37. Natomiast osoby prowadzące działalność rozliczają się z podatku dochodowego na formularzach PIT-36 i w zależności od stosowanej skali podatkowej korzystają z:
– formularza PIT-36 – przeznaczonego dla przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o progresywną skalę opodatkowania, wynoszącą 18% lub 32%,
– formularza PIT-36L – przeznaczony dla przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o liniową skalę podatkową, wynoszącą 19%. Termin rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych trwa do końca kwietnia roku następnego.

Zainteresowanych zleceniem sporządzenia deklaracji podatkowych zarówno PIT, jak i CIT zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Wypełnimy w Państwa imieniu wymagane formularze oraz podpowiemy z jakich ulg warto skorzystać.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments