Rozliczanie podatku CIT

W świecie biznesu wyróżnić można osoby fizyczne oraz osoby prawne. Do osób prawnych zalicza się m.in. spółkę z o.o., spółkę akcyjną, spółdzielnie, fundacje, natomiast do osób fizycznych pozostałe spółki oraz zwykłe osoby nie prowadzące działalności gospodarczej.

Każdy podatnik, który osiągnął w roku obrotowym dochód zobowiązany jest sporządzić odpowiednią deklarację. W przypadku osób prawnych rozliczenie podatku odbywać będzie się za pomocą wniosku CIT-8, który złożony zostać musi w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące po zakończeniu roku podatkowego.

Rozliczenie podatku od osób prawnych nie zamyka się na sporządzeniu wniosku CIT-8 obowiązkowo sporządzić należy także inne dokumenty, które zawarte zostały w ustawie.

W przypadku, gdy sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta, podatnicy zobowiązani są do dołączenia do wniosku jego opinię oraz raport. Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki podlegają obowiązkowi załączenia uchwały zgromadzenia wspólników bądź udziałowców, którzy zatwierdzają sprawozdanie finansowe do składanego wniosku CIT.

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy ze sporządzeniem wniosku CIT-8 oraz innej dokumentacji, zapraszamy do naszego biura rachunkowego.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments