Rok podatkowy

Rachunkowość prowadzi się dzieląc czas na poszczególne okresy sprawozdawcze. Określa się je okresami sprawozdawczymi, rokiem obrotowym czy rokiem podatkowym. Nazwa zależy od tego w jakim zakresie stosuje się to nazewnictwo. Mówiąc o sprawozdaniu finansowym, używać się będzie określenia okres sprawozdawczy, a w stosunku do rozliczeń podatkowych – rok podatkowy.

Rok podatkowy prawidłowo jest okresem obejmującym kolejne następujące po sobie 12 miesięcy. Mogą się jednak zdarzać wyjątki od reguły, lecz są one regulowane oddzielnie przepisami ustawy o rachunkowości.
Najczęściej rok podatkowy pokrywa się rokiem kalendarzowym, jak dzieje się to w spółkach prowadzących księgowość w formie KPiR i innymi metodami księgowości uproszczonej czy spółkach prowadzących pełną księgowość, które przyjęły rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym. Natomiast w spółkach prowadzących pełną księgowość od samego początku istnienia, jest możliwość przesunięcia roku podatkowego, według życzenia przedsiębiorców.

Rok podatkowy, okres sprawozdawczy czy okres obrachunkowy to wspólne nazwy, które warto znać prowadząc księgowość czy nawet rozpoczynając działalność gospodarczą. Więcej informacji o pojęciach księgowych znajdziecie państwo na naszej stronie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług księgowych!

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments