Roczne rozliczenia

Co roku podatnicy mają obowiązek terminowego złożenia deklaracji podatkowej, celem rozliczenia się z przychodów osiągniętych w roku poprzednim. Należy pamiętać, że jeśli źródła, z których zarabiamy nie zmieniły się w stosunku do roku wcześniejszego to dokonujemy rozliczenia na deklaracji tego samego rodzaju. W przypadku kiedy uzyskujemy inne rodzaje przychodów niż w tamtym roku, musimy pamiętać o sprawdzeniu rodzaju deklaracji oraz terminu, w którym należy ją złożyć.

Opłacający zaliczki na podatek w czasie roku podatkowego powinni dokonać podsumowania kwot wpłaconych w trakcie roku. Przedsiębiorcy i zakłady pracy muszą pamiętać o wpłaceniu nie tylko własnych zaliczek, ale o opłaceniu kwot za pracowników. Obowiązki jakie wynikają z posiadania kadry pracowniczej są znacznie szersze niż w przypadku złożenia standardowej deklaracji PIT. Dotyczy ich nie tylko zamknięcie roku podatkowego, ale również sporządzenie prawidłowych informacji podatkowych dla swoich pracowników.

Płatnicy podatku PIT mogą przesłać swoje deklaracje drogą elektroniczną lub złożyć je w formie papierowej. Warto pamiętać, że w przypadku niektórych deklaracji obowiązkowe jest ich elektroniczne przesłanie W formie papierowej dokumentów nie mogą przesyłać biura rachunkowe oraz podmioty rozliczające więcej niż 5 osób.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments