Rachunkowość dla spółek

Rachunkowość dla spółek to usługa, która w ostatnim czasie coraz częściej przewija się w ofertach biur księgowych. Czym jest to spowodowane?

W ostatnich latach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stała się najczęściej wybieraną formą prawną na prowadzenie działalności gospodarczej. Dlaczego tak się stało? Jest to forma prawna, która posiada wiele zalet, główną z nich jest fakt, że jej wspólnicy nie odpowiadają prywatnym majątkiem za jej zobowiązania. Zachęcający jest również niski koszt jej założenia, ponieważ minimalny kapitał zakładowy wynosi pięć tysięcy złotych.
Wróćmy jednak do tematu jakim jest rachunkowość dla spółek. Na rodzaj księgowości prowadzonej w danym podmiocie gospodarczym ma wpływ wiele czynników, między innymi fakt, jak duże dochody roczne osiąga dane przedsiębiorstwo.

Wyróżniamy dwa rodzaje, w których można prowadzić rachunkowość dla spółek: księgowość pełną oraz uproszczoną.

Księgowość pełna jest najdokładniejszym systemem zapisu wszystkich środków, które przepływają przez firmę. Dzięki temu, na jej podstawie można dokonać bardzo szczegółowych analiz dotyczących działalności przedsiębiorstwa.
Księgowość uproszczona jest natomiast dużo tańsza niż pełna, ale nie pozwala na tak szczegółowe analizy. Jej zaletą jest fakt, że można wybrać jej typ w zależności od preferencji i potrzeb podmiotu. Wyróżniamy tu: księgę przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments