Przechowywanie dokumentacji płacowej

Przechowywanie dokumentacji kadrowo-płacowej jest bardzo ważne, ponieważ na podstawie tej dokumentacji przyznawane są pracownikom świadczenia pieniężne, czyli miedzy innymi emerytura, renta, a także wszelkie zasiłki.

Polskie prawo nakazuje przechowywanie większości dokumentów, związanych z prowadzeniem firmy, przez około pięć lat. W przeciwieństwie do tych akt, dokumentacja płacowa zachowana musi być przez okres minimum 50 lat od momentu ustania stosunku pracy. Co więcej, w wypadku, gdy przedsiębiorca ogłosi likwidacje bądź stan upadłości, wówczas pracodawca zobowiązany jest do wskazania podmiotu, który będzie prowadził dalsze przechowywanie danej dokumentacji. Akta te muszą być przechowywane w taki sposób, aby zagwarantować im pełne bezpieczeństwo, to znaczy uchronić je przed zniszczeniami, uszkodzeniami, kradzieżami czy nawet dostępem osób nieupoważnionych.

Na rynku działa wiele instytucji, które oferują magazynowanie dokumentacji kadrowo-płacowej. Zapewniają oni najwyższy profesjonalizm oraz pełne bezpieczeństwo.
Decydując się na skorzystanie z usług takich jednostek koniecznie należy poprzedzić jego dokładną analizą, która pozwoli ustalić standard usług przez nich świadczonych.

Jeżeli są Państwo zainteresowani podjęciem współpracy z biurem, które będzie prowadziło w Państwa firmie dział personalny i zajmowało się w Państwa imieniu dokumentacją kadrową- zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments