Prowadzenie rejestrów VAT zakupu

Rozliczanie się z podatku VAT jest obowiązkiem wielu przedsiębiorców. W tym celu prowadzi się rejestry zarówno sprzedaży jak i zakupu VAT. Ewidencje te prowadzą przedsiębiorcy korzystający z uproszczonych form księgowości. Natomiast jednostki zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, w celu ewidencji tego podatku stosują konto „Rozrachunki z tytułu podatku VAT”.

W ewidencji zakupu VAT są zapisywane kwoty podatku naliczonego. Jest to podatek, który jednostka zapłaciła podczas zakupu towarów i usług. W rejestrze tym nie rejestruje się zakupów wiążących się z czynnościami zwolnionymi, nieopodatkowanymi ani tymi od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wydatki takie nie mają znaczenia w prawidłowym rozliczaniu podatku VAT i nie wpływają na wysokość zobowiązania z tego tytułu. Można jednak ująć je w osobnych rubrykach jako nieuprawniające do odliczenia od zobowiązania z tytułu VAT i nie będzie uznawane za błąd.

Przedsiębiorstwo musi również prowadzić rejestry sprzedaży, gdzie ewidencjonuje się VAT należny z tytułu sprzedanych usług i towarów. Jest on niezbędny do tego, by prawidłowo wyliczyć zobowiązanie z tytułu tego podatku.

Prowadzenie rejestrów VAT jest jedną z usług naszego biura, którą możesz nam zlecić. Będzie to dogodne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do kontaktu

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments