Prowadzenie rejestrów VAT sprzedaży

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą ma pewne zobowiązania i obowiązki. Do jednych z nich należy prowadzenie rejestrów VAT sprzedaży i obowiązek rozliczenia się z niego.

Ewidencja sprzedaży VAT zwana rejestrem sprzedaży jest prowadzona w celu prawidłowego określenia wysokości podatku należnego, wynikającego ze sprzedaży. Rozliczenie dokonuje się poprzez ustalenie różnicy między podatkiem VAT naliczonym, a podatkiem VAT należnym. Podatek VAT naliczony, to podatek, który dana firma zapłaciła za zakup materiału, towarów czy usług. Natomiast VAT należny są to otrzymane w ramach sprzedaży wybory gotowych towarów bądź usług.

Zgodnie z ustawą VAT, w ewidencji sprzedaży powinny być wyszczególnione dane, które umożliwią prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT. W ewidencjach są tą najczęściej:
– numer kolejny w ewidencji,
– data wystawienia faktury,
– numer faktury,
– nazwa i adres nabywcy oraz NIP,
– wartość sprzedaży brutto,
– kwoty podatku należnego.
– stawki podatku VAT gdyż ewidencja sprzedaży musi również umożliwić rozbicie sprzedaży według stawek podatku.

Prowadzenie rejestrów VAT sprzedaży nie należy do łatwych czynności, ale przy odrobinie sprytu uporasz się z tym bez najmniejszego problemu. Wystarczy, że zwrócisz się o pomoc do naszych ekspertów. Jako firma z dużym doświadczeniem, wykonujemy każde zadanie z dziedziny księgowości, finansów, podatków. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments