Prowadzenie księgowości spółek

Spółka to najpopularniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. Ich różnorodność pozwala na jak najlepsze dostosowanie formy prawnej do rodzaju prowadzonej działalności. Różne rodzaje to także możliwości prowadzenia różnych metod księgowości.

Księgowość w spółkach może być prowadzona metodą pełną lub uproszczoną. Spółki będące osobami prawnymi są zobowiązane od samego początku działalności do prowadzenia pełnej księgowości w postaci księgi rachunkowej. Obowiązkowi temu podlegają również przedsiębiorstwa, które w czasie swojej działalności przekroczą limit księgowy czyli ich roczny obrót netto z sprzedaży przekroczy równowartość 1 200 000 euro.

Rachunkowość uproszczona jest świetnym rozwiązaniem, dostosowanym dla małych przedsiębiorców. Może być prowadzona w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, księgi przychodów i rozchodów. Prawo stanowi wiele ograniczeń co do stosowania tych sposobów rachunkowości. Na przykład ryczałtu nie mogą stosować osoby prowadzące apteki. Chociaż metody uproszczone są bardzo łatwe, to jednak nie każdy może je prowadzić.

Nie ważne czy przedsiębiorstwo prowadzi pełną czy uproszczoną rachunkowość. W każdym przypadku może zlecić to zadanie biuru rachunkowemu co okaże się dobrym rozwiązaniem.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments