Prowadzenie ewidencji wynagrodzeń pracowników

Osoba odpowiedzialna w przedsiębiorstwie za prowadzenie księgowości oraz polityki kadrowo-płacowej ma wiele obowiązków. W zależności od prowadzonej metody księgowości zadania z tych zakresów mogą się różnić.

Jednym z obowiązków w każdej firmie, która zatrudnia pracowników czyli w większości przedsiębiorstw, jest ewidencjonowanie wypłaconych wynagrodzeń. W firmach prowadzących uproszczone metody księgowości takie jak karta podatkowa, ryczałt lub księga przychodów i rozchodów do tego celu służy ewidencja wynagrodzeń. Jej prowadzenie jest obowiązkowe podobnie jak prowadzenie np. ewidencji sprzedaży VAT. Podstawą zapisów w tej ewidencji są sporządzone listy płac, które dokumentują wyliczone wynagrodzenia.

W przedsiębiorstwach prowadzących pełną rachunkowości finansową ewidencje wynagrodzeń prowadzi się na odpowiednim koncie księgowym. Zazwyczaj jest to konto 230 “Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”. Po jego lewej stronie czyli debecie księguje się wynagrodzenie netto wraz z wszelkimi obciążeniami płacy. Natomiast po przeciwnej stronie konta ewidencjonuje się wynagrodzenie brutto, co jest jednocześnie uwzględniane jako koszt na odpowiednim koncie. Również w tym przypadku podstawą dokonania ewidencji jest sporządzona lista płac.

Zadanie prowadzenia księgowości i polityki kadrowo-płacowej jest trudne, dlatego warto powierzyć je profesjonalistom czyli naszemu biuru rachunkowemu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments