Podwyższenie stawek VAT

W 2019 roku Sejm przyjął projekt ustawy, która przewidywała wprowadzenie nowej matrycy stawki VAT. Towary te klasyfikowane zostają na podstawie Nomenklatury Scalonej, a usługi na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Nowe przepisy obowiązywać zaczną od kwietnia 2020 roku, ale od listopada możliwe jest skorzystanie z obniżonej stawki między innymi na e-booki, e-czasopisma oraz czasopisma regionalne.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje wprowadzenie nowej matrycy podatku, według którego obniżonym podatkiem objęte zostaną owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych, pieczywo oraz ciasta, zupy, buliony, żywność homogenizowana oraz dietetyczna, a także wszelkie książki i czasopisma.

Adekwatnie do zmniejszenia podatku w przypadku niektórych podatków, dla niektórych produktów stawki VAT również wzrosną. Przykładowo, przyprawy nieprzetworzone – kminek, szafran i kurkuma będą objęte 8% stawką. Napoje owocowe i warzywne mogą wynieść aż 23% zgodnie z nową nowelizacją. Wraz z nowymi przepisami i podwyższeniem stawki podatku od towarów i usług przewidziano również wprowadzenie Wiążącej Informacji Stawkowej. WIS jest decyzją wydawaną przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania VAT. Podatnikom zapewniana jest również większa pewność prawidłowości stosowania stawek podatku VAT.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments