Podatki od przychodów

Rozliczenia podatkowe to jedne z obowiązków przedsiębiorcy. W zależności od podatków jakie obejmują przedsiębiorcę, zadanie to może być łatwiejsze lub trudniejsze. Większość przedsiębiorców objęta jest podatkiem dochodowym lub od osób prawnych, bądź fizycznych. Jednak istnieje grupa przedsiębiorców, która swoje zobowiązania podatkowe ustala na podstawie osiągniętego przychodu. Są to przedsiębiorstwa prowadzące uproszczoną metodę księgowości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Będą ryczałtowcem należy prowadzić ewidencje przychodów, w których jak sama nazwa mówi, dokonuje się zapisów każdego przychodu. Na podstawie jego wysokości z uwzględnieniem stawek ryczałtowych odpowiednich dla danego rodzaju działalności ustala się zaliczkę na podatek przychodowy. Następnie ustaloną zaliczkę, pomniejszoną od składkę zdrowotną podlegającą odliczeniu przelewa się do Urzędu Skarbowego. Dla wielu mniejszych przedsiębiorców ta metoda rachunkowości jest znacznie korzystniejsza, gdyż jej prowadzenie jest łatwiejsze.

Mimo wielu zalet jakie płyną z tej metody księgowości oraz opłacaniu podatków od przychodów, nie każdy przedsiębiorca może z tego korzystać. Przepisy prawne ograniczają wielu przedsiębiorcom prowadzenie tej formy księgowości.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments