Podatki od dochodu

Rodzajów podatków jakimi objęci są przedsiębiorcy jest kilka. Pośród nich wyróżnia się podatki majątkowe, podatki od dochodu, podatek od towarów i usług (VAT), akcyzę, podatki przychodowe. Chociaż nie z wszystkich rozlicza się każdy przedsiębiorca, do prowadzenia rozliczeń z tytułu podatków od dochodu zobowiązany jest każdy przedsiębiorca.

Podatki od dochodu dzieli się na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) oraz podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). W zależności od tego z jakiego podatku dochodowego rozlicza się przedsiębiorca, sposób i termin rozliczeń jest odmienny. Podatki od dochodu osób prawnych rozlicza się w terminie do 31 marca roku następnego. Przedsiębiorstwa do rozliczenia z podatku stosują formularz – CIT-8.

Przedsiębiorcy rozliczający się z PIT oraz osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mają czas na dokonanie rozliczenia z podatku PIT do 30 kwietnia następnego roku. W zależności od rodzaju osiągniętego dochodu do rozliczeń podatkowych stosuje się odmienne formularze. Najczęściej wybiera się formularz PIT-36 (dla przedsiębiorców, którzy wybrali progresywną stawkę opodatkowania) oraz PIT-36L (dla przedsiębiorców, którzy wybrali liniową stawkę opodatkowania).

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments