Plan kont i polityka rachunkowości

Rozpoczynając działalność gospodarczą przedsiębiorca zobowiązany do prowadzenia pełnej rachunkowości finansowej musi zająć się kwestiami, które dotyczą ustanowienia planu kont oraz polityki rachunkowości.

Zaletą pełnej metody księgowości jest możliwość dostosowania polityki rachunkowości do specyfiki przedsiębiorstwa. Ustawa o rachunkowości pozwala na określenie przez jednostkę gospodarczą: okresów wchodzących w skład roku obrotowego, sposobów wyceny aktywów oraz pasywów, a także metody ustalania wyniku finansowego, systemu ochrony danych, sposobów prowadzenia ksiąg rachunkowych, a zwłaszcza zakładowego planu kont, wykazu ksiąg rachunkowych, opisu systemu przetwarzania danych. Zadanie to jest obowiązkiem kierownika jednostki, który musi sporządzić odpowiedni dokument w którym zostanie określona polityka rachunkowości.

Prowadząc pełną rachunkowość dokonuje się zapisów na kontach księgowych. Wykaz stosowanych w firmie kont oraz ich numery, a także zasady księgowania na nich zawiera zakładowy plan kont. Musi on spełniać wymogi ustalone przez Ustawę o rachunkowości. Dlatego też najczęściej jego sporządzaniem zajmuje się główny księgowy lub biuro rachunkowe, które potem przedstawia je kierownikowi do akceptacji.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments