Obsługa transakcji zagranicznych

Transakcja handlu zagranicznego to nic innego jak działania, czynności i operacje mające na celu doprowadzenie do zawarcia oraz wywiązania się z umowy kupna lub sprzedaży z partnerem zagranicznym. Można wyróżnić cztery etapy transakcji handlu zagranicznego, polegające na przygotowaniu, negocjowaniu, zawarciu i realizacji kontraktu.

Transakcja handlu zagranicznego wiąże się z ryzykiem. Aby go zminimalizować, najlepiej zlecić obsługę transakcji firmie, która ma w tym doświadczenie. Można skorzystać przy tym z usług biura rachunkowego. To rozwiązanie szczególnie polecane właścicielom małych i średnich przedsiębiorstw, których najczęściej nie stać na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry pracowników specjalizujących się w obsłudze transakcji zagranicznych. Oczywiście wymagana jest bardzo dobra znajomość języków obcych, nowoczesne narzędzia uprawiania biznesu międzynarodowego, instrumenty handlowe, znajomość specyfiki rynków zagranicznych i ryzyka, które powstaje w związku z zaangażowaniem się przedsiębiorstwa na rynki zagraniczne.

Podczas przeprowadzania transakcji zagranicznych może zadziałać element zaskoczenia, który spowoduje skutek odwrotny do zamierzonego. Nieznajomość zmienności koniunktury rynkowej, wpływu czynników politycznych, prawnych, społecznych czy kulturowych znacznie pogłębia ryzyko związane z przeprowadzaniem transakcji.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments