Obsługa rachunkowa spółki cywilnej

Spółka cywilna jest jedną z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jako, że nie jest spółką handlową może korzystać z przywileju prowadzenia uproszczonej księgowości. Obowiązuje on jednak tylko do momentu, gdy roczne przychody netto spółki przekroczą limit prowadzenia ksiąg rachunkowych. Gdy tak się stanie, również spółka cywilna zostanie zobowiązana do prowadzenia pełnej rachunkowości.

Gdy w spółce cywilnej prowadzi się uproszczoną księgowość, znacznie łatwiej jest zająć się jej prowadzeniem właścicielom. Jeśli w spółce cywilnej zdarzy się, że będzie ona musiała prowadzić pełną księgowość, powstaje znaczne utrudnienie dla przedsiębiorców. Zadbanie o księgowość w takiej sytuacji jest znacznie trudniejsze. Właściciel musi podołać licznym zadaniom oraz poznać wszelkie zasady, dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych. Niestety trzeba przyznać, że jest to bardzo trudne i czasochłonne, a do tego trzeba zająć się innymi czynnościami w firmie.

Właściwa obsługa rachunkowa spółki cywilnej, prowadzącej pełną księgowość jest możliwa tylko wtedy, gdy zatrudni się księgową lub zleci się prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu. Obie opcje wydają się dobre, ale trzeba zwrócić uwagę na koszty, wynikające z ich wyboru. Prowadzenie księgowości w firmie przez księgową jest kosztowniejsze niż obsługa rachunkowa spółki cywilnej przez biuro rachunkowe.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments