Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Niedawno został przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku stosowania split payment. Czym jest split payment? To mechanizm podzielonej płatności w wyznaczonych przepisami prawnym branżach. Ustawa ma zacząć obowiązywać jeszcze w 2019 roku.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności ma za zadanie eliminować oszustwa w VAT. W praktyce wprowadzenie tego rodzaju płatności eliminuje ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem. Charakterystyczną cechą tego systemu jest to, że uniemożliwia on powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji, a jednocześnie zapewnia lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich.

Zgodnie z zatwierdzonymi zmianami w prawie split payment ma być stosowany w odniesieniu do dostaw towarów i usług, które zasadniczo są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności podatkowej.

W planach jest również objęcie mechanizmem podzielonej płatności również transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części oraz akcesoria.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments