Obliczanie zaliczek na podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych, płaci się w częściach przez cały rok. Do osób prawnych należą pracownicy, jednoosobowi przedsiębiorcy, spółki cywilne i spółki osobowe.

W celu obliczenia zaliczki na podatek dochodowy pracownika, niezbędne jest ustalenie jego całkowitego przychodu, kosztów uzyskania przychodu, wartości zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne pracownika, wielkość składki na ubezpieczenie zdrowotne, podlegającej odliczeniu od podatku. Jeżeli pracownik złożył oświadczenie PIT-2, to przysługuje mu możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku. Kiedy od przychodu odejmie się koszty uzyskania przychodu, składki ZUS, sumę tę zaokrągla się do pełnych złotówek, a potem mnoży przez obowiązującą stawkę podatku – wynoszącą obecnie 18%. Od tej kwoty odejmuje się kwotę wolną podzieloną przez 12. Otrzymany wynik pomniejsza się o naliczoną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a otrzymaną kwotę zaokrągla się do pełnych złotówek. Tak obliczona kwotę przelewa się do Urzędu Skarbowego.

Poprawne wyliczenie zaliczek nie zawsze jest łatwe. Drobny błąd na samym początku, powoduje, że kwota może być niewłaściwa. Dlatego też warto się zdecydować na biuro rachunkowe, które zajmie się tymi sprawami. Zachęcamy do kontaktu z nami.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments