Księgowość spółki

Księgowość w spółkach może być bardzo różnie prowadzona. Jest to zależne głównie od dwóch czynników. Są to forma spółki oraz wysokość jej rocznych obrotów netto. Ponieważ nawet w spółkach księgowość jest ważną kwestią, warto rozważyć jakie formy księgowości można stosować w danych jej typach.

Księgowość w spółkach kapitałowych, czyli spółce z o.o. oraz spółce akcyjnej musi być zawsze prowadzona w formie ksiąg rachunkowych. Zakładając takie typy spółek nie ma innej możliwości. Z jednej strony jest to wada, lecz prowadzenie pełnej księgowości ma też swoje zalety.

Kolejnym typem, a właściwie grupą spółek są spółki osobowe. Niektórym z nich przysługuje prawo do prowadzenia księgowości w formach uproszczonych. Niestety dotyczy to tylko spółki jawnej i partnerskiej pod warunkiem, że nie przekroczą one limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych. W pozostałych spółkach osobowych, czyli w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej należy prowadzić pełną księgowość.

Ostatnim typem spółek, który nie został tu jeszcze poruszony są spółki cywilne. W tych spółkach nie ma obowiązku prowadzenia pełnej księgowości do momentu przekroczenia limitu księgowego. Jeżeli zostanie on przekroczony, spółka tego typu również musi prowadzić pełną rachunkowość.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments