Księgowość spółki cywilnej

Prawie każda spółka funkcjonująca na polskim rynku ma możliwość wyboru formy za pomocą której będzie się rozliczać. Wyjątek stanowi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna ze względu na posiadaną osobowość prawną. W ich przypadku księgowość narzucona jest z góry. Obie formy należą do spółek kapitałowych.

Jednakże w przypadku spółki cywilnej księgowość oparta może być na formie uproszczonej bądź pełnej. Odnośnie formy uproszczonej wyróżnia się:

– kartę podatkową,
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
– podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przedsiębiorcy zwykle jednak korzystają z możliwości jaką jest KPiR. W przypadku pełnej księgowości istnieje tylko jedna forma dokumentowania swoich operacji gospodarczych zaistniałych w przedsiębiorstwie, jest to – Księga Handlowa.

W tym wszystkim jest jedno, ale. Dotyczy ono limitu pełnej księgowości, czyli spółki, które mają możliwość wyboru księgowania, po przekroczeniu kwoty 1 200 000 EURO (tę kwotę należy przemnożyć przez średni kurs waluty EURO, aby otrzymać wynik w złotówkach) zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. A więc spółka cywilna w odróżnieniu do spółek kapitałowych uzależniona jest od swoich przychodów.

Jeżeli szukasz kogoś, kto zajmie się księgowością twojej działalności gospodarczej, zakończ poszukiwania i skieruj się bezpośrednio do nas.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments