Księgowość pełna

Księgowość prowadzona metodą pełną jest uważana za wadę wielu spółek, a dokładnie to obowiązek jej prowadzenia staje się dla przyszłych przedsiębiorców zniechęceniem do wyboru danej formy przedsiębiorstwa. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż w niektórych spółkach prowadzenie pełnej księgowości jest koniecznością. Dotyczy to między innymi spółek akcyjnych oraz z ograniczoną odpowiedzialnością.

Księgowość pełna prowadzona jest w formie księgi rachunkowej, najczęściej za pomocą specjalistycznego programu finansowego. W większości firm księgowość pełna nie jest prowadzona samodzielnie przez właściciela. Tak rozbudowany, skomplikowany i oparty na licznych przepisach systemem księgowy potrzebuje do obsługi osoby o specjalistycznych umiejętnościach i doświadczeniu.

Prowadzenie pełnej księgowości jest nie tylko trudne, lecz bardzo często stanowi duże obciążenie finansowe dla firm. Dlatego też większość z przedsiębiorców decyduje się na zlecenie księgowości swojej firmy biurom rachunkowym. Wybór ten okazuje się znacznie lepszy dla finansów przedsiębiorstwa, gdyż koszt prowadzenia pełnej księgowości jest zależny od ilości powstających w firmie dokumentów oraz liczby zatrudnionych pracowników.

Pełna księgowość jest systemem mającym swoje wady i zalety. Na pewno prowadzenie księgowości w ten sposób jest trudniejsze i kosztowniejsze. Daje natomiast możliwość dokładnej analizy finansowej jednostki, która pomoże w bieżących i przyszłych decyzjach zarządczych.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments