Księgowość firmy

Księgowość firmy to podstawowa sprawa, którą trzeba się zajmować, od czasu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Rachunkowość finansowa w przedsiębiorstwie prowadzona może być na dwa różne sposoby: uproszczony i pełny, w zależności od formy działalności. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna, muszą prowadzić pełną księgowość, w postaci ksiąg handlowych. Nie jest to prosty sposób, dlatego wiele takich firm korzysta z pomocy biur rachunkowych, by wszystko było prawidłowo zrobione. System ten pozwala na pełne sprawdzenie, przez ograny kontrolne.

Drugi system rachunkowości finansowej może być prowadzony w trzech formach:
– Podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ewidencjonującej wszystkie przychody przedsiębiorstwa i wszystkie wydatki. Wielkość dochodu obliczonego na tej podstawie, stanowi podstawę do obliczenia podatku.
– Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatek nalicza się od wielkości przychodów, stosując obowiązujące stawki, określone dla danej działalności.
– Karta podatkowa. Jest najprostszą metodą. Wyliczenie za jej pomocą podatku, wymaga odszukania w niej kwoty, zależnej od miejscowości i liczby je mieszkańców, w której prowadzi się swoją firmę oraz liczby zatrudnianych przez przedsiębiorstwo pracowników.

To jaką firma prowadzi księgowość, nie jest tylko wyborem przedsiębiorstwa, ale głównie określone przepisami.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments