Księgowość dla sklepu

Forma prowadzenia księgowości nie zależy tylko od osiąganych przychodów, duże znaczenie ma również forma prowadzonej działalności gospodarczej. Spółki zaliczające się jako kapitałowe, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna bez względu na osiągane dochody zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Pozostałe formy spółek w tym jednoosobowe działalności gospodarcze mają możliwość podjęcia decyzji o formie ewidencjonowania swoich operacji gospodarczych.

Do wyboru jest uproszczona i pełna księgowość. Uproszczona opiera się na wyborze między Kartą Podatkową, Ryczałtem i Podatkową Księgą Przychodów i Rozchodów, pełna księgowość natomiast na prowadzeniu Księgi Rachunkowej. W przypadku sklepów księgowość opierać będzie się na pełnej bądź uproszczonej księgowości. Jeżeli sklep zalicza się do spółek kapitałowych zobowiązany będzie prowadzić pełną księgowość bez względu na osiągane dochody. W przypadku, gdy prowadzony będzie jako spółka osobowa bądź cywilna, a także jednoosobowa działalność gospodarcza i nie przekroczy limitu pełnej księgowości może zdecydować się na prostsze rozwiązanie jakim jest uproszczona księgowość.

Jednostka gospodarcza powinna na bieżąco kontrolować swoje przychody i koszty, zwłaszcza, jeżeli osiąga wysokie zyski ze sprzedaży. Każda operacja powodująca zmniejszenie bądź zwiększenie osiąganych przychodów powinna być dokładnie, a przede wszystkim poprawnie zewidencjonowana.

Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w czasie prowadzenia swojej księgowości – zapraszamy do kontaktu.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments