Kiedy zawiesić spółkę?

Zdarzają się sytuacje, przez które przedsiębiorca nie może dalej prowadzić swojej działalności. W takim przypadku jednak, całkowita likwidacja spółki nie jest jedyną opcją do wyboru. Możliwe jest również zawieszenie działalności na określony czas.

Zawieszenie działalności spółki może nastąpić, kiedy przedsiębiorca nie jest w stanie opłacić składek ZUS lub zaliczek na podatek dochodowy. Jest to często konieczny krok w sytuacji, kiedy właściciel firmy z różnych powodów nie może zająć się prowadzeniem jej interesów.

Działalność spółki zarejestrowanej w KRS może zostać zawieszona maksymalnie na 24 miesiące. Przed zgłoszeniem zawieszenia w odpowiednim urzędzie, konieczne jest podjęcie odpowiedniej uchwały wspólników.

Zawiesić działalność może tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia w danym momencie pracowników. Jeżeli firma jest związana z pracownikiem umową o pracę, to nie może dojść do zawieszenia działalności, dopóki nie zostanie ona rozwiązana. Zasada ta nie dotyczy sytuacji, w której pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub rodzicielskim.

Zawieszenie działalności może odbyć się w dowolnym dniu, określonym dokładnie w składanym wniosku. Warto jednak zastanowić się dokładniej nad tą kwestią – jeśli zawieszenie działalności zostanie wyznaczone na środek lub koniec miesiąca, to przedsiębiorca będzie musiał opłacić pełną składkę ubezpieczenia zdrowotnego za ten miesiąc.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments