Jak zawiesić spółkę?

Bardzo często spotykamy się z pytaniami o to jak zawiesić spółkę. Nie każdy przedsiębiorca jest świadomy, że każda spółka prawa handlowego, która nie zatrudnia pracowników może zawiesić swoją działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Podczas tego okresu przedsiębiorca nie może prowadzić działalności, która przynosiłaby mu bieżący przychód, nie musi jednak także opłacać składek na rzecz ubezpieczeń społecznych oraz sporządzać i składać deklaracji podatkowych. Ponadto ma prawo do korzystania z licznych ulg podatkowych oraz udogodnień finansowych.

Podczas zawieszenia działalności spółki przedsiębiorca ma prawo do aktywności, która jest niezbędna w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła jego przychodów. Ponadto może zbywać środki trwałe i wyposażenie oraz przyjmować należności powstałe przed zawieszeniem firmy.

Zawieszenia firmy dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym za pomocą formularza KRS-Z62. Dokument ten należy złożyć w odpowiednim pod względem siedziby sądzie gospodarczym. Należy dołączyć do niego uchwałę wspólników lub Zarządu spółki dotyczącą zawieszenia oraz oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Wniosek o zawieszenie działalności spółki jest bezpłatny.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments