Jak powinien wyglądać plan kont księgowych?

Do prowadzenia systemu księgowości firmy konieczne jest opracowanie odpowiedniej polityki rachunkowości, która prezentować będzie rozwiązania jakie stosować będzie podmiot w sposób ciągły i niezmieniony. Opracowanie odpowiednich zasad pozwoli na płynne wykonywanie wszystkich zadań z zakresu rachunkowości a także da pełen i wiarygodny obraz prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednym z zasadniczych elementów takiej polityki jest opracowanie planu kont księgowych, który niezbędny będzie do księgowania wszystkich operacji gospodarczych jakie mają miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Każdy z przedsiębiorców ma możliwość skorzystania z wzorca jaki udostępniony został przez ustawodawcę, może również samodzielnie określić wszystkie konta jakie stosowane będą w firmie mając na uwadze wytyczne jakie zostały określone w ustawie o rachunkowości.

Plan kont księgowych powinien się składać z kont księgi głównej oraz kont księgi pomocniczej. Jednostka gospodarcza nie ma obowiązku stosowania kont analitycznych, jest to jednak bardzo przydatne jeśli chodzi o rozliczenie wszystkich rozrachunków firmy. Wszystkie konta podzielone są na grupy, które przypisane mają poszczególne numery. Stosowanie numeracji zamiast nazw kont ułatwia prowadzenie całej ewidencji księgowej. Dobierając odpowiedni plan kont księgowych jednostka gospodarcza w łatwy sposób może sporządzić wszystkie niezbędne sprawozdania i zestawienia.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments