Dywidenda w spółce z o.o.

Dywidenda to inaczej zysk dla wspólników poszczególnej spółki który, wypłaca się biorąc pod uwagę osiągnięty w roku obrotowym dochód. Aby była mowa o dywidendzie, wspólnicy na walnym zgromadzeniu muszą ustalić dokładną formę rozdzielenia zysku dla każdego członka oraz podjąć decyzję na temat tego czy nie lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja wypracowanych środków pieniężnych w bieżącą działalność w celu rozwinięcia i powiększenia rynków zbytu. Niekiedy właśnie te działania przyczyniają się do wygenerowania jeszcze większych dochodów.

Wypłata dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oparta jest na dokładnych przepisach z kodeksu spółek handlowych, a więc nie ma mowy o wyłączeniu wspólnika z posiadanego prawa ściągania swoich należności.

Ważne jest, aby pamiętać, że prawo do dywidendy powstaje dopiero po podjęciu uchwały przez zgromadzenie wspólników o podziale zysku.

Jednostka gospodarcza wypłacająca zysk dla członków zobowiązana jest zaksięgować odpowiednią kwotę w Księgach Rachunkowych oraz odliczyć podatek w wysokości 19%. Operacje dokonuje się początkowo na koncie „Wynik finansowy” po stronie Wn, a dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w następnym roku obrotowym jednostka dokonuje zapisu na koncie „Rozliczenie wyniku finansowego” po stronie Ma. Już po wypłacie musi tę samą operację zaksięgować jeszcze na dwóch kontach: po stronie Wn konta „Rozliczenie wyniku finansowego” oraz po stronie Ma konta: „Pozostałe rozrachunki”.

Jak widać cały proces rozdzielenia zysków jest trochę skomplikowany, dlatego w razie potrzeby najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do biura rachunkowego, w celu uzyskania pomocy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments