Deklaracja PIT

Chcąc rozliczyć się z podatku dochodowego podatnik musi w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni formularz.

PIT-36 to deklaracja przeznaczona dla podatników, którzy są zobowiązani do obliczania wysokości miesięcznej lub kwartalnej zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego lub na jego koniec. Na formularzu tym oznacza się dochody, od których odprowadza się podatek, jednak bez pośrednictwa płatnika, którym może być chociażby pracodawca. Druk ten dotyczy przede wszystkim działalności gospodarczej opodatkowanej według zasad ogólnych, czyli na podstawie skali podatkowej. Należy go złożyć do 30 kwietnia za rok poprzedni.

PIT-37 to formularz, na którym ujmuje się dochody uzyskane z tytułu pracy na etacie bądź na podstawie umów cywilnoprawnych. Do wypełniania tego druku zobowiązani są również emeryci chcący odliczyć ulgi podatkowe. Musi zostać złożony do 30 kwietnia za rok poprzedni.

PIT-11 stanowi informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w określonym roku podatkowym. Druk ten wypełnia płatnik PIT (na przykład pracodawca), który kolejno przekazuje jeden egzemplarz do Urzędu Skarbowego i jeden podatnikowi (na przykład pracownikowi). W urzędzie musi zostać złożony do ostatniego dnia lutego za rok poprzedni.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments