Co to jest księgowość

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem przedsiębiorcy już od samego początku prowadzenia własnej firmy. Czym jednak jest dokładnie księgowość? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Księgowość uznaje się za część rachunkowości finansowej, która pełni funkcje rejestracyjną. Za jej pomocą dokonuje się rejestracji w ujęciu pieniężnych zdarzeń gospodarczych zaistniałych w jednostce gospodarczej. Muszą one być oczywiście odpowiednio udokumentowane np. fakturą VAT oraz muszą powodować zmiany w majątku lub kapitale. Zapisów zdarzeń gospodarczych dokonuje się na odpowiednich kontach księgowych lub w prowadzonych przez jednostkę ewidencjach. Zależy to od wybranej formy rachunkowości.

Ponieważ księgowość bardzo wiąże się z pojęciem rachunkowości warto dowiedzieć się więcej na jej temat. Służy ona ewidencji zdarzeń gospodarczych, na podstawie której można ocenić sytuację finansowo-majątkową jednostki. Istnieje kilka rodzajów prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwie. Ich wybór na ogół nie jest dobrowolny, lecz określany dokładnie prze przepisy prawne, w tym te zawarte w ustawie o rachunkowości. Można więc wyróżnić rachunkowość pełną i uproszczoną. Rachunkowość pełna prowadzona jest w postaci ksiąg rachunkowych, natomiast uproszczona może być prowadzona w formie: karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego lub księgi przychodów i rozchodów.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments