Co to jest karta podatkowa?

Karta podatkowa to jedna z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej w polskim systemie podatkowym. Przedsiębiorca, który korzysta z tej metody nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji, a podatek nie zależy od wysokości dochodów. Przedsiębiorcy uznają kartę podatkową za opłacalne rozwiązanie, jeżeli zatrudniają niewielu pracowników. Miesięczną stawkę podatku ustalają przez naczelnika urzędu skarbowego, który kieruje się rodzajem działalności gospodarczej, liczbą zatrudnionych pracowników oraz liczbą mieszkańców miejscowości.

Niestety, tą formę opodatkowania nie może wybrać każdy. Z rozwiązania skorzystać mogą bowiem podatnicy, którzy prowadzą działalność usługową lub wytwórczo-usługową, usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, usługową w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi, gastronomiczną, a także w zakresie usług transportowych i rozrywkowych.

Cechą charakterystyczną karty podatkowej jest fakt, że na wysokość podatku składają się różne czynniki. Podatnik nie ma więc możliwości ustalenia samodzielnie kwoty świadczenia. Wpływ bowiem na wysokość świadczenia mają określone czynniki jak forma prowadzonej działalności, liczba zatrudnionych pracowników, a także liczba mieszkańców miejscowości. W momencie ustalenia odgórnej wysokości ulec może ona zmianie, o czym poinformowany zostanie podatnik.

Zaletą, jaka idzie w parze z kartą podatkową to zwolnienie z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments