Co to jest ewidencja księgowa

W powszechnym rozumieniu ewidencja księgowa to książka lub księga, w której zapisywane są nasze przychody i koszty. W księgowości oznacza ona księgę, w której ujmowane są zdarzenia gospodarcze podzielone na kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, a bywa, że na kilkaset kategorii. Do podstawowych kategorii należą przychody, czyli to co uzyskaliśmy ze sprzedaży naszych produktów i usług oraz koszty, które ponieśliśmy w związku z prowadzoną działalnością.

Do czego potrzebna jest ewidencja księgowa?

Ewidencja księgowa służy przede wszystkim do prawidłowego ustalenia uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. Prowadzenie ewidencji księgowej oznacza obliczenie dochodu. Dochód to nic innego jak przychody minus koszty ich uzyskania. Stanowi od podstawę do obliczenia podatku za dany miesiąc. A jak wiemy podatek musi być uiszczony zgodnie z terminem w należytej wysokości we właściwym urzędzie skarbowym.

Istnieją dwa rodzaje ewidencji księgowej. Należą do nich podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz księgi handlowe. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną formę ewidencji księgowej, musimy zastanowić się nad formą opodatkowania najwłaściwszą dla naszej firmy.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments